вівторок, 10 листопада 2015 р.

Наукові та релігійні теорії походження людини. Основні етапи антропогенезу.

Тема : Наукові та релігійні теорії походження людини. Основні етапи антропогенезу.
Мета: розглянути передумови виникнення людини; проаналізувати основні теорії походження людства; називати основні етапи антропогенезу, давати характеристику змінам на шляху до сучасної людини; порівнювати основні типи людини, її занять та способи життя за часів палеоліту; розвивати вміння роботи з таблицями, діаграмами, інформативним матеріалом та ілюстраціями, познайомитися з новими термінами і поняттями; розвивати вміння аналізувати, порівнювати та робити узагальнюючі висновки; виховувати в учнів зацікавленість історією.


Очікувані результати:
-                     учні зможуть називати хронологічні межі палеоліту;
-                     називати та аналізувати основні теорії походження людини;
-                     називати і показувати на карті місця зародження людства та розселення пралюдей;
-                     застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни: «палеоліт», «еволюція», «неандерталець», «людина розумна» «рід», «родова община», «привласнювальний тип господарювання».
-                     порівнювати основні типи первісної людини, її занять та способи життя за часів палеоліту;
-                     називати хронологічні межі існування типів первісної людини;
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Основні поняття: «палеоліт», «еволюція», «неандерталець», «людина розумна» «рід», «родова община», «привласнювальний тип господарювання», «антропогенез».
Обладнання: підручник, карта, дидактичний матеріал, мультимедійна презентація.



Структура уроку

І.. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація  навчальної діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

План

1.     Поява Людини на Землі.
2.     Стародавні люди.
3.     Заняття стародавніх людей.

V. Узагальнення і систематизація знань.

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

 

Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙИ МОМЕНТ.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Фронтальне опитування

1)            Із яких джерел учені дізнаються про життя стародавніх людей?

2)            Яка наука допомагає нам дізнаватися про найдавніші періоди людства?

3)            Що таке час? Яке місце він займає в життя людини?

(Відповіді на питання дають можливість учителеві перейти до викладання нового матеріалу)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

За допомогою евристичної бесіди вчитель з’ясовує, що учні знають про походження людини на Землі.

Приблизні відповіді учнів: 1) Людину створив Бог; 2) Людина вийшла з природи; 3)Життя на нашу планету занесене з Космос.

Учитель. Як  виникло  і  розвивалося  життя?  Можливо,  вам здається, що це не важливо? Але людина тим і відрізняється від тварини, що мислить, прагне пізнати те, що приховане чи в глибині століть, чи в безмежжі Всесвіту. Відтоді, коли виникло суспільство, завжди поставали питання, на  які  люди  й  досі  не  знайшли  однозначної  відповіді.  Звідки  ми з’явилися?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Поява людини на Землі.

Слово вчителя

Те, як виникла наша планета, чому i в який спосiб на нiй зародилося життя, досi залишається найскладнiшою проблемою i нерозгаданою таємницею для науковцiв. Єдине, що можна стверджувати точно – життя на Землi з'явилося пiзнiше, нiж виникла сама планета. На сьогоднi бiльшiсть учених припускає, що вiк Землi становить близько 6 мiльярдiв рокiв. Але життя на нiй виникло 3,6 мiльярдiв рокiв тому, пiсля чого розвивалося вiд найпростiших живих органiзмiв, що зародилися у водi, до складних, якi вийшли на суходiл. Цей процес тривав мiльйони рокiв. Згодом на планетi сформувалася людина. Походження людини є такою ж таємницею, як i виникнення життя на планетi. Ця проблема постiйно стає приводом для суперечок мiж ученими, якi висувають рiзнi припущення, здогадки й теорiї.

І варіант   
Метод «Навчаючись-вчуся»
Учні заздалегідь отримують завдання підготувати повідомлення про теорії виникнення людини на Землі. Опрацювавши інформацію виступають з доповідями перед класом.
ІІ варіант
Робота в групах
(клас варто поділити на групи, кожна з яких опрацьовує теорії походження людини. Після обговорення в групі, учасник презентує доповідь)
Додаткова інформація
І група
Релігійна теорія
Одна з найдавнiших  теорій походження людини – релiгiйна. Вона ґрунтується на твердженнях священних книг багатьох релiгiй, в яких написано, що людина є творiнням надприродних iстот – богiв. Наприклад, давнi жителi Месопотамiї вiрили в своє божественне начало. У їхнiх легендах розповiдалося про те, як боги вилiпили людей зi своєї кровi та глини, щоб тi задовольняли божественнi примхи. В Древньому Єгиптi, вважали, що люди утворилися зi слiз бога Сонця Ра. Давнi американськi iндiанцi гадали, що походять вiд ведмедiв. Iндонезiйцi ж уважали своїми предками людиноподiбних мавп, тому ставилися до цих тварин, як до своєрiдного лiсового народу. У Древньому Китаї навпаки вважали, що бог створив людей не за власною подобою. Біблія ж говорить, що Бог створив людину за своєю подобою.
Окремо можна заслухати доповідь учня про теорію походження Всесвіту за Біблією:  «У Біблії про походження людини говориться: «Спочатку Бог створив небо і землю. Земля була бесформеною пустелею, зануреною у вічний морок. Повсюди була вода, а над нею носився Дух Божий. І сказав Бог: так буде світло! Побачивши, що світло добре, він відокремив її від пітьми і назвав днем, а темряву назвав ніччю. Наступного дня він створив небосхил посеред вод, які розділив на дві частини, на води, які були на землі під небом, та на води, які у вигляді хмар і дощів зависли під небом. Третього дня він зібрав води під небом в одному місце, і тоді показалася суша… і повелів він тоді, щоб на землі виросло багато видів рослин, що дають насіння, і дерев, що дають плоди. Четвертого дня він створив тіла небесні… П’ятого дня він дав життя чудовиськам морськім та всякій іншій живій тварюці, що мешкає у воді, а також птахам, що літають над землею. І благословив їх, сказавши: плодіться та розмножуйтеся, заповнюйте як море, так і повітря. Шостого дня він створив тварин, що пересуваються по землі. І насамкінець створив людину за образом і подобою своєю, щоб володарювавла над усією землею, над усім, що жило й росло на землі. Сьомого дня Бог відпочивав після своєї роботи і день цей благословив, зробивши його святом на вічні часи».
ІІ група
Космічна теорія
Якщо ж говорити про науковi концепцiї, то їх є кiлька. Iснує припущення, що життя занесене на нашу планету з космосу. Основні напрямки теорій позаземного походження:
1. Предки усіх людей сучасного типу прибули на Землю.
2. Частина людей місцеві, а інша - нащадки прибульців (зокрема носії негативного резус-фактора).
3. Люди виведені генними інженерами прибульців.
4. Люди вирощені за допомогою енерго-інформаційного впливу на земного гомініда або мавпу.
5. Життя на Землі виникло в результаті падіння космічних тіл, в яких містились живі організми. Завдяки цим органiзмам на планетi й постала людина. Упродовж тривалого часу побутували припущення, що це був експеримент, за результатами якого досi спостерiгають прибульцi.
Археологи та етнографи стверджують, що найдавніші цивілізації — Месопотамія, Єгипет, Кріт та Греція, Індія та Китай — мають спільну основу. Всі ці цивілізації з’явилися водночас і раптово і не містили жодних слідів еволюції. Залишилися лише міфологічні розповіді про те, що з моря прийшли просвітителі, що принесли з собою культуру та науку в готовому вигляді. Згідно з легендами, просвітителі з’явилися після глобальної катастрофи, що знищила їх батьківщину.
Деякі дослідники вважають, що єгипетські піраміди побудовано не єгиптянами, а є результатом втручання позаземних цивілізацій.
Ще один приклад — у Південній Америці під час дослідження індіанських культур були знайдені зображення повітряної кулі та літальних апаратів, схожих на космічні. У пустелі Наско були знайдені зображення звірів, риб, людей, геометричних малюнків. Розміри цих зображень коливаються від 30 до 300 метрів, контурна лінія яких завширшки становила від 15 см до 3 м. Побачити ці малюнки можна лише з висоти пташиного польоту. За однією з версій вони мають позаземне походження.
ІІІ група
Еволюційна теорія
Однак переважна частина науковцiв завжди наполягала на земному i природному походженні людства. Думка про те, що людина утворилася вiд людиноподібної мавпи, належить англійському природознавцю ХIХ століття Чарльзу Дарвіну. Він розробив учення про еволюцію – розвиток живої природи під впливом навколишнього середовища та природного відбору. Суть природного відбору криється в тому, що вижити можуть тільки найпристосованiшi органiзми. Їхнi якостi передаються нащадкам через гени, внаслiдок цього зростає пристосованiсть певних видiв органiзмiв до навколишнього середовища. Чарльз Дарвiн стверджував, що живi органiзми постiйно змiнюються пiд впливом природних умов i серед них виживають тiльки найсильнiшi та найпристосованiшi. Саме тому вiдомий дослiдник вважав, що пращурами людини є первiснi людиноподiбнi мавпи. Прихильники цiєї теорiї стверджують, що людиноподiбнi мавпи i первiснi люди схожi за будовою тiла. На питання «чому ж сьогоднi не вiдбувається перетворення мавп на людей?» у науковцiв є готова вiдповiдь. Вони переконують, що нинi не вiдбуваються такi значнi клiматичнi змiни, якi сталися мiльйони рокiв тому i призвели до еволюцiї певних видiв живих iстот.
Учні обмінюються інформацією
2. Стародавні люди.
(Розповідь вчителя супроводжується демонстрацією відповідних ілюстрацій і заповненням стрічки часу в зошитах)
Давайте подивимося, який же вигляд мала найдавніша людина? Опишіть її.
Робота з ілюстраціями підручника
Заслуховують відповіді учнів.
Найдавнішим і найтривалішим періодом в історії людства є кам'яний вік. Він тривав з часу появи людини – близько 3 млн. років тому – до V тис. до н.е., коли вона почала використовувати перші метали. У різних частинах нашої планети кам'яний вік почався в різний час. Найраніше це відбулося в Африці, де вперше, як стверджують учені, з'явилася людина.
Кожний новий вигляд одержував певну назву, період, якому відповідав той чи інший тип найдавнішої людини.
·                       «людина вміла» (Homo habilis) (1 млн. 750 тис. років тому);
·                      пітекантроп (Homo erectus) (найдавніша людина або архантроп) (1,5 млн. – 250 тис. років тому);
·                      неандерталець (стадія палеоантропів, тобто давньої людини) (250-100 тис. років тому);
·                      кроманьйонець (розвиток сучасних людей (неоантропів) ( 40-12 тис. років тому).
Учням пропонується самостійно з’ясувати ці питання за допомогою опрацювання відповідного пункту підручника. Фіксація в зошиті нових понять і термінів: «людина розумна», «неандерталець», «еволюція», «кроманьйонець», «рід», «родова община», «привласнювальний тип господарювання».

Робота з таблицею
Учням пропонується розглянути таблицю. Зробити висновки на підставі отриманих даних.
Таблиця «Чисельність населення на Землі»
Роки
Чисельність населення
2 млн. років тому
125 тис. чоловік
300 тис. років тому
1 млн. чоловік
25 тис. років тому
3 млн. 340 тис. чоловік
6 тис. років тому
86,5 млн. чоловік
1750 р.
728 млн. чоловік
1950 р.
2 млрд. 400 тис. чоловік
2000 р.
~ 6 млрд. 270 тис. чоловік

Евристична бесіда
Учні роблять висновок про те, що кількість населення Землі постійно зростає.
Метод «Мозковий штурм»
Чим це можна пояснити? Що потрібно людині для того, щоб вижити?
3.     Заняття стародавніх людей.
Учитель. Поодинці найдавнішій людині важко було існувати, тому вони жили колективами — первісними людськими стадами. Основними заняттями найдавніших людей були полювання та збирання, які є привласнювальними формами господарства.
Учені виділяють особливі епохи в історії розвитку людства, залежно від того який матеріал використовувався для виготовлення знарядь праці.
 Кам'яний вік – найдавніший і найтриваліший період - названо за основним матеріалом, з якого людина виготовляла знаряддя праці. Його умовно поділяють на три періоди. Найдавніший і найдовший з них – палеоліт. Ця назва походить від грецьких слів palaios – стародавній та lithos - камінь. Наступним періодом був мезоліт – середній кам'яний вік (mesos – середній, lithos - камінь). За мезолітом розпочався неоліт (neos – новий та lithos – камінь).
Кам'яний вік – одна з найважливіших епох в історії людства. Протягом тисячоліть людина, пізнаючи світ, здійснила важливі для свого існування відкриття. Вона опанувала вогонь, спорудила перші житла, пошила перший одяг, винайшла лук і стріли. Пізнаючи властивості дерева, каменю, кістки, вона полегшувала своє життя і перетворювала навколишнє середовище.
З часом люди навчилися використовувати метали, і вже наступні періоди дістали назви: енеоліт (мідно-кам'яний вік), епоха бронзи, залізний вік. Інколи енеоліт і епоху бронзи вчені об'єднують в один період і називають його епохою міді й бронзи.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

Графічний диктант 

З числа запропонованих тверджень учні мають визначити правильні і помилкові, відповідно позначаючи їх « + » і « - »

1.  Найдавнішим і найтривалішим  періодом в історії людства є кам’яний вік.

2.  Назва цього періоду походить від основного матеріалу, з якого первісні люди виготовляли знаряддя праці.

3. В історичній науці існує точна теорія походження людства.

4. Згідно з космічною теорією життя на Землю занесене з Космосу.

5. Згідно з теорією еволюції, запропонованою Ч.Дарвіном, предком людини являється  мавпа.

6. Перші знаряддя праці виготовлялись з заліза і дерева.

7. Найдавніша людина зовнішнім виглядом мало чим відрізнялась від сучасної людини.

Заповніть таблицю «Заняття первісної людини», вписавши в колонки таблиці «Збиральництво» та «Полювання»  відповідні номери наведених складових: 1) Олені; 2) зайці; 3) корінці; 4) птахи; 5)злаки; 6) гриби; 7) ягоди; 8) кози; 9) плоди; 10) кабани.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

Здійснюється взаємоперевірка учнями графічного диктанту. Аналіз типових помилок. Перевірка таблиці «Заняття первісної людини».

VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1)                Опрацювати відповідний параграф підручника.

2)                Складіть розповідь про життя прадавніх людей, використовуючи  опорні  слова:  загострений  камінь,  палка-копачка,  палиця, збиральництво, полювання, стадо людей.



Немає коментарів:

Дописати коментар